powietrzne pompy ciepla charakterystyka kiedy moga sie przydac
powietrzne pompy ciepla charakterystyka kiedy moga sie przydac

Pompa powietrza należy obecnie do najpopularniejszych instalacji grzewczych montowanych w budynkach mieszkalnych. Pozwala skutecznie ogrzać dom, a jednocześnie uzyskać znaczące oszczędności. To wystarczający powód, by przyjrzeć się jej bliżej – poznać stosowane modele, sposób ich działania oraz najważniejsze zalety.

Co to jest powietrzna pompa ciepła?

 Jeżeli właśnie szukasz optymalnej technologii ogrzewania dla swojego domu, zapewne wiesz, że pompy ciepła dzielą się na trzy rodzaje: gruntowe, wodne oraz powietrzne. I choć dwa pierwsze typy również mogą przynieść sporo korzyści (w konkretnych warunkach), dziś skupimy się wyłącznie na tym ostatnim.

Czym więc wyróżnia się pompa ciepła powietrzna? Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie grzewcze, które energię potrzebną do wytworzenia ciepła pobiera z powietrza (służy temu wbudowany wentylator). Jest ona następnie wykorzystywana do zasilania systemu grzewczego.

Powyższy opis może jest mocno uproszczony, jednak dobrze oddaje charakterystykę całego systemu. W tym miejscu warto więc odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie – czy pompa powietrzna działa też zimą? Należy podkreślić, że ujemne temperatury powietrza mogą zmniejszać wydajność urządzenia, jednak nadal pozwala ono na efektywne ogrzanie domu.

System powietrzny z powodzeniem może być więc używany przez cały rok. Oczywiście spore znaczenie ma również to, jakie dokładnie sprzęty kupisz. Z tego powodu warto dokładnie przeanalizować ofertę rynkową lub poprosić o pomoc sprawdzonego dostawcę.

Pompy ciepła powietrzne – dostępne rodzaje

 Omawianych urządzeń jest na rynku sporo. Obowiązuje ich podział na kilka typów, które różnią się między sobą przede wszystkim budową i sposobem działania. Wspomnieć trzeba zwłaszcza o dwóch z nich.

  • Zdecydowanie najczęściej wykorzystywana jest pompa ciepła powietrze-powietrze. Wynika to w głównej mierze z jej atrakcyjnej ceny, a także prostej budowy, działania oraz obsługi. Najważniejszym elementem konstrukcji jest tu wentylator, który najpierw pobiera powietrze atmosferyczne, a następnie (już po jego ogrzaniu) rozprowadza je po pomieszczeniu. Warto nadmienić, że tego typu pompy grzewcze nie są zbytnio awaryjne, co należy zapisać po stronie ich zalet.
  • Drugim typem jest pompa ciepła powietrze-woda. Jest bardziej skomplikowana, a więc nieco droższa. Z drugiej jednak strony gwarantuje wyższą wydajność. Główne elementy budowy pompy to: wentylator, parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny oraz system odpowiedzialny za dystrybucję ciepła.

 Jaką pompę powietrzną wybrać? Jeśli zależy Ci wyłącznie na ogrzewaniu i szukasz systemu taniego, sięgnij po pompę powietrze-powietrze. W sytuacji, gdy zależy Ci również na przygotowywaniu wody użytkowej, jedynym rozwiązaniem będzie pompa powietrze-woda.

Oczywiście w obu przypadkach ogromne znaczenie ma dokładna analiza sprzętów oferowanych przez producentów, dostawców i sprzedawców. Musisz w odpowiedni sposób dopasować pompę do specyfiki budynku oraz własnych potrzeb. Z tego powodu nie obejdzie się bez sprawdzenia kluczowych parametrów technicznych. Co ważne, pomóc Ci w tym mogą specjaliści. Jeśli nie masz doświadczenia w obsługę tego typu systemów grzewczych, na pewno warto skorzystać z ich wiedzy.

Czy zakup powietrznej pompy ciepła to dobry pomysł?

 Wiele mówi się obecnie o konieczności implementacji nowoczesnych i ekologicznych systemów grzewczych. Pompa powietrzna świetnie wpisuje się w te wymagania. Ma sporo zalet, obok których trudno przejść obojętnie. Spośród tych najważniejszych wymienić trzeba takie kwestie jak:

  • prosta obsługa i bezproblemowy montaż,
  • niewielkie wymiary,
  • działanie z niskim poborem energii elektrycznej,
  • niskie koszty zakupu i eksploatacji,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • brak generowania zanieczyszczeń,
  • dostęp do wielu funkcji dodatkowych (np. systemy automatyczne).

Zakup grzewczej pompy powietrznej może okazać się świetnym rozwiązaniem dla Twojego domu. Szczególnie wówczas, gdy wybierzesz sprawdzonego dostawcę, który pomoże Ci w doborze optymalnego rozwiązania.

źródło: Clima Polska – klimatyzatory

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Dom i ogród