Co to jest fotografia - jakie są rodzaje fotografii

Co to jest fotografia i jakie są jej rodzaje?

Fotografia to sztuka – można to powiedzieć z całą świadomością. Ukazanie świata z perspektywy różnych fotografów, pozwala na ujrzenie różnorodności otaczającego nas świata. Jeden kwiat w każdym obiektywie będzie inny. Właśnie taka różnorodność sprawiła, że występują różne rodzaje fotografii, które zazębiają się ze sobą, tworząc unikatowe mieszanki. Co to właściwie jest fotografia i jakie możemy wyszczególnić jej rodzaje? Ciekawi? Zaczynamy!

Czym jest fotografia – definicja?

Co to jest fotografia? Przyjęło się, że jest to zbiór różnorodnych technik, celem których jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła.

A tak naprawdę, fotografia co to? – to trwały zapis piękna i chwil, które są ulotne.

Słów kilka o rodzajach fotografii

Fotografie potrafią nas zachwycić. Uchwycą coś, czego często ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować. Co więcej, fotografia pozwala zachować wspomnienia, podział fotografii ma być przede wszystkim użyteczny. Każdy wyróżnik ma pomagać w opisie zdjęcia.

Najpopularniejszym kryterium podziału fotografii jest jej tematyka.

Teoretycznie fotograf nie powinien mieć problemu z opisem zdjęć. Doskonale wie, czy wykonuje zdjęcia krajobrazu, architektury czy ludzkiego portretu. Niestety, w praktyce podział nie jest tak oczywisty.

Opis fotografii – przykład, to wykonywanie portretu modelowi w plenerze, gdzie model wypełnia nieznaczną część kadru. Fotografia rodzaje potrafi mieć naprawdę zaskakujące. To, czy będzie to fotografia portretowa czy krajobrazowa zależy od intencji autora, a granice stają się tu rozmyte i płynne. Wyznacznikiem jest to, co było dla autora najważniejsze – model czy jego piękny anturaż.

Gatunki fotografii

Aby ułatwić poruszanie się w świecie fotografii i wyszczególnić rodzaje zdjęć, podstawowe dziedziny fotografii to:

 • fotografia krajobrazowa,
 • fotografia architektury,
 • fotografia astronomiczna,
 • fotografia makrofotograficzna,
 • fotografia produktowa,
 • fotografia społeczna,
 • fotografia portretowa,
 • fotografia samochodowa,
 • fotografia reportażowa,
 • fotografia podróżnicza,
 • fotografia podwodna.

Wyróżnić możemy typy fotografii również ze względu na jej przeznaczenie. Funkcję fotografii są bardzo zróżnicowane, dlatego wyodrębniać możemy typy zdjęć:

 • galeryjnych,
 • reklamowych,
 • archiwizacyjnych,
 • naukowych,
 • rodzinnych,
 • informacyjnych.

Powyższe podziały doskonale obrazują gatunki fotografii, które są powszechnie wykorzystywane.

Fotografia portretowa

O fotografii można by mówić naprawdę długo. By scharakteryzować wszystkie typy zdjęć, temat musiałby być szalenie rozległy. Style fotografii są rozległe, a jedną z ciekawszych są rodzaje porterów w fotografii – psychologiczny, zawodowy, artystyczny, plenerowy i inne.

Fotografia portretowa – definicja jest sucha i mało wnosi – podobieństwo osoby lub grupy osób, w szczególności twarzy. Fotograf zdjęcia portretowe może wykonać w przeróżny sposób, a wszystko zależy od jego inwencji. Ciekawe fotografie powstają dzięki spontanicznym i naturalnym ujęciom.

Style fotografii

Zdjęcia fotograficzne możemy wykonać w stylu klasycznym, współczesnym, fotoreporterskim. Każdy styl rządzi się swoimi indywidualnymi prawami, fotografia tworzona jest głównie dla umownego podziału, a rodzaje sesji fotograficznych dopasują się do poszczególnych wymagań klientów. Jak wspomniano wyżej, fotografia ma być przede wszystkich użytkowa i służyć ludziom. Fotografia prezentacja liczy się przede wszystkim dla odbiorcy i musi być wykonane perfekcyjnie.

Czy można wiedzieć wszystko o fotografii?

Fotografia to bardzo rozległa dziedzina. W fotografii zazwyczaj specjalizujemy się w jej wąskiej dziedzinie, np. zdjęcia artystyczne natura stają się naszym konikiem. Same rodzaje perspektyw w fotografii potrafią przysporzyć o zawrót głowy.

Fotografia to świat, w którym można stworzyć piękną iluzję, realistycznie przedstawić fakty czy po prostu uwieczniać niepowtarzalne momenty. Zdjęcie to niejednokrotnie najlepsza pamiątka, która towarzyszyć nam będzie przez cały życie.

Inspiracja: ABFoto.pl – akcesoria fotograficzne

Twoja reakcja?

2
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Lifestyle