created by dji camera

Zapewnienie dostępu do energii elektrycznej w domku letniskowym to kwestia kluczowa. Nie zawsze jednak podłączenie do sieci energetycznej jest możliwe lub opłacalne. W takiej sytuacji warto postawić na system solarny. Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać do domku letniskowego? Czy to odpowiednie rozwiązanie? Jakie są tego zalety?

System fotowoltaiczny do domku letniskowego – dlaczego warto?

System fotowoltaiczny w domku letniskowym to praktyczne rozwiązanie. Pozwala obniżyć rachunki za prąd (instalacja on-grid), a nawet całkowicie uniezależnić domek letniskowy od dostaw energii z sieci energetycznej (zestaw off-grid). To ekologiczna opcja, która – odpowiednio dobrana – pozwala pokryć zapotrzebowanie użytkowników na prąd (w okresie od marca do października). Jest więc korzystna także pod względem finansowym.

Co więcej, na rynku dostępne są systemy do domku letniskowego, które można samodzielnie zamontować. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta, by cieszyć się darmową energią ze słońca. Zdecydować można się również na bardziej skomplikowane rozwiązania, których montaż lepiej powierzyć specjalistycznej ekipie.

Jaka instalacja fotowoltaiczna do domku letniskowego będzie odpowiednim wyborem?

Przy wyborze systemu solarnego do domku letniskowego inwestor w pierwszej kolejności powinien zastanowić się, czy ma możliwość oraz chce podłączać instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej. Jeśli nie, wybór zostaje ograniczony do instalacji off-grid (ewentualnie hybrydowych, pod warunkiem że oprócz paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania energii elektrycznej chce wykorzystywać inne źródło, np. turbinę wiatrową).

W skład zestawu solarnego off-grid wchodzą nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również akumulator. To niezwykle ważny element systemu. Odpowiada bowiem za magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej. Dlatego jego pojemność należy dostosować do zapotrzebowania użytkowników domku letniskowego. Do prawidłowego działania zestaw solarny off-grid potrzebuje również kabli, regulatora ładowania oraz przetwornicy prądu.

Z kolei instalacja fotowoltaiczna on-grid nie wymaga akumulatora. Musi być natomiast podłączona do sieci energetycznej. To właśnie do niej nadwyżka wytworzonego przez panele fotowoltaiczne prądu jest odprowadzana, a w razie potrzeby z powrotem pobierana przez użytkowników domku.

System fotowoltaiczny do domku letniskowego – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze systemu do domku letniskowego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale również moc. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma być głównym źródłem energii elektrycznej, w skład zestawu powinny wchodzić minimum dwa moduły słoneczne o mocy ok. 300 W. Pozwoli to nie tylko oświetlić wnętrze domku, ale również zasili sprzęty, takie jak lodówka, płyta grzewcza czy też telewizor.

Co jednak ważne, w każdym przypadku moc instalacji powinna być ustalana indywidualnie, na podstawie wykazywanego zapotrzebowaniu. W określeniu prawidłowej mocy pomogą eksperci. Poddadzą oni analizie m.in. to, ile i jakie sprzęty elektryczne będą wykorzystywane w domku letniskowym. Uwzględnią także przyszłe potrzeby. Jeśli inwestor zdecyduje się na system solarny off-grid, pomogą również w doborze odpowiedniej pojemności akumulatora.

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej do domku letniskowego warto również zastanowić się nad umiejscowieniem paneli fotowoltaicznych. Zamontować je można na dachu lub na gruncie. To, na jaką opcję zdecyduje się inwestor, zależy od jego indywidualnej sytuacji. Bywa bowiem, że dach domku letniskowego jest zacieniony. Wówczas pozostaje montaż na gruncie.

W przypadku domku letniskowego dobrze sprawdzają się nie tylko tradycyjne sztywne panele fotowoltaiczne, ale również warianty elastyczne. Wśród ich atutów wymienia się m.in. możliwość łatwego dopasowania do krzywizn podłoża, a także prosty montaż – wystarczy użyć specjalistycznego kleju, by raz założone panele fotowoltaiczne pozostały na swoim miejscu przez długi czas.

Źródło: Inverter

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Dom i ogród