Widły do wózka widłowego na zamówienie – kiedy warto skorzystać?
Trudno wyobrazić sobie przewóz ciężkich ładunków w danej firmie bez pomocy odpowiednich urządzeń, których wyposażenie umożliwi wykonanie tejże czynności. Mowa tutaj w głównej mierze o wózkach widłowych, w które powinny być zaopatrzone wszelkiej maści zakłady produkcyjne bądź też magazyny. Posiadanie jednak tego typu maszyn to jedno. Najważniejszą kwestią jest tutaj ich stan techniczny, który ze względu na bezpieczeństwo, a nawet ochronę życia wszystkich pracowników, powinien być regularnie oraz sumiennie sprawdzany.
Widły do wózka widłowego
Poprawnie działający wózek widłowy to sprawne widły, a co za tym idzie efektywniejsza praca firmy oraz wspomniane już wyżej bezpieczeństwo użytkowników maszyny. To nie ulega wątpliwościom. Co ciekawe, wskazuje się, że widły są elementem, który ze względu na swoją specyfikę oraz częstość użytkowania, wymaga najczęstszej wymiany, w porównaniu do pozostałych części wózków widłowych. Na jakie jednak aspekty zwróci uwagę Urząd Dozoru Technicznego, sprawdzając ich stan? Wskazuje się, że kontrolujący w głównej mierze będzie sprawdzał:
- Czy udźwig wideł odpowiada udźwigowi wózka jezdniowego
- Czy jest odpowiedni poziom zużycia wideł
- Czy uszkodzenia mechaniczne wideł nie przekraczają dopuszczalnych wartości
- Czy jest świadectwo Zgodności wideł
Dopiero tak naprawdę łączne spełnienie tych wszystkich przesłanek umożliwi bezproblemowe korzystanie z wózka widłowego oraz nie będzie wymagało natychmiastowej wymiany żadnej z części.
Kiedy zamówić widły do wózka widłowego
Korzystając z wózka widłowego, zależy nam, żeby jego działanie przebiegało jak najpłynniej. Jeżeli jednak któryś z wyżej wymienionych elementów, nie został spełniony, należy wziąć pod uwagę wymianę wideł oraz zamówienie nowych. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do takiej decyzji? Z pewnością będzie to ich nienaturalne skrzywienie, mocne przetarcie, zmiana kształtu, złamanie oraz wszystko to, co w jakiś sposób utrudnia jego funkcjonowanie.
Innymi słowy, zwracamy tutaj uwagę na stopień zużycia wideł, a ten nie może przekraczać 10% wartości początkowej.
Jak sprawdzić, czy widły nadają się do użycia?
Z pewnością nie warto tego robić na własną rękę, tylko oddać w ręce wykwalifikowanego technika, który będzie dokładnie wiedział, co i jak sprawdzić. W trakcie regularnych przeglądów, kontrolowana jest przede wszystkim dolna powierzchnia wideł, kąt rozwarcia każdego z wideł oraz zgodność w poziomie między jednym a drugim. Wszystkie parametry powinny być zgodne z przyjętymi wytycznymi i nie mogą tym samym odbiegać od ustalonych norm.
Wydawałoby się, że kwestia zamówienia wideł do wózka widłowego jest rzeczą niebudzącą zbyt wielu wątpliwości i tym samym wystarczy zdecydować się na nowe, dopiero gdy te aktualne przestaną działać. Nic bardziej mylnego. Z racji dużej odpowiedzialności, jaka jest związana z korzystaniem z wózków widłowych, należy regularnie sprawdzać, czy nasze urządzenie nie odbiega, choćby w najmniejszym stopniu, od wymaganych wytycznych.