Paradoksem osób zamieszkujących domy i mieszkania jest to, że pozbywają się one napojów czy jedzenia, które objęte są pleśnią. Jednakże w przypadku, gdy wykwity pleśniowe zaczynają być widoczne na ścianach, wielu właścicieli wnętrz bagatelizuje ten problem, często latami mieszkając w środowisku zaatakowanym przez te chorobotwórcze mikroorganizmy. Prowadzi to do wielu konsekwencji zdrowotnych, które w późniejszym czasie mogą być trudne do diagnozowania oraz leczenia.

Pleśń na ścianach – szkodliwa dla zdrowia

Panuje mit, że w budynkach, które nie zostały odpowiednio ocieplone, a także poddane różnego typu przeróbkom budowlanym pozwalającym ograniczyć przedostawanie się wody do wnętrza pomieszczeń, pleśń jest naturalnym zjawiskiem. Takie przekonanie dotyczy właścicieli mieszkań w kamienicach, którzy uważają, że są to nieruchomości wiekowe, a pojawiająca się na ścianach mieszkań pleśń jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Zdaniem specjalistów zajmujących się profesjonalnym osuszaniem wnętrz, brzydkie wykwity pleśniowe nigdy nie powinny być bagatelizowane. Tego typu mikroorganizmy dowodzą tego, że we wnętrzu danego mieszkania czy domu, a także pomieszczeń biurowych, jest bardzo wysoki poziom wilgotności. Oznacza to, że wszystkie sprzęty domowe, w tym elektroniczne, elektryczne, a także wykonane z materiałów nieodpornych na działanie wody, mogą ulec całkowitej awarii bądź też uszkodzeniu. Ponadto, pleśń na ścianach jest nie tylko problemem estetycznym, ale również negatywnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie wszystkich osób, które przebywają w danym pomieszczeniu, bez względu na to, czy jest to kilka godzin w tygodniu czy też cała doba.

Negatywne skutki przebywania w pomieszczeniach, gdzie znajduje się pleśń

Problem pleśni na ścianie dotyczy wielu gospodarstw domowych. Walka z wykwitami pleśniowymi powinna być rozplanowana w odpowiednim horyzoncie czasowym, z zastosowaniem optymalnie dobranych środków. W przypadku, gdy pleśń na ścianach jest trudna do samodzielnego usunięcia, warto poprosić o pomoc specjalistów zajmujących się profesjonalnym osuszaniem wnętrz. Dysponują oni nie tylko wiedzą merytoryczną, ale także środkami chemicznymi, których nie da się zakupić w marketach budowlanych, sklepach przemysłowych czy też w punktach oferujących produkty chemiczne. Należy mieć świadomość tego, że bagatelizowanie pleśni na ścianach powoduje negatywne skutki zdrowotne dla wszystkich osób zmuszonych do przebywania w tego typu pomieszczeniach. Są nimi ból żołądka, ból głowy, katar, zapalenie zatok, drętwienie nóg i rąk, a także problemy z utrzymaniem równowagi czy chroniczne zmęczenie. Ponadto, pleśń powoduje podrażnienie narządu wzroku, a także jest przyczyną powstawania wysypek na skórze. Długofalowe powikłania związane z przebywaniem w pomieszczeniach, gdzie unoszą się zarodniki pleśni, obejmuje niewydolność nerek, a nawet niepłodność.

Skuteczne metody walki z pleśnią

Nawet krótkotrwałe wdychanie pleśni jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też najlepszym sposobem jest zapobieganie pojawieniu się wykwitów pleśniowych. Nie jest to możliwe, jeśli doszło do poważnych zaniedbań ze strony właścicieli domów czy mieszkań. Pleśń może znajdować się na wewnętrznych ramach okiennych, a także na ścianach przylegających do miejsc, które są silnie zawilgocone. Usunięcie pleśni jest pracochłonne i często kosztowne, szczególnie gdy wykonuje się różnego typu prace, bez konsultacji ze specjalistami. Warto zatem zasięgnąć porady osób prowadzących firmy zajmujące się profesjonalnym osuszaniem wnętrz. Tylko wówczas wszystkie działania będą efektywne, a wsparcie fachowców pozwoli na radykalne poradzenie sobie z pleśnią w mieszkaniu czy domu.

Warto mieć świadomość tego, że pleśń może pojawić się także w budynkach firmowych, gospodarczych, a także w miejscach składowania różnego typu artykułów. Te konstrukcje budowlane również powinny być wolne od zarodników pleśni. Z uwagi na to, należy zastosować odpowiednio dobrane rozwiązania. Mogą to być preparaty chemiczne, a także usunięcie przyczyn pojawienia się niekontrolowanych wycieków wody czy zastosowanie nowoczesnych preparatów chemicznych o wysokiej skuteczności działania.

Bagatelizowanie wykwitów pleśniowych pojawiających się na powierzchniach pionowych w domu, mieszkaniu lub firmie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Osoby narażone na wdychanie pleśni mogą doprowadzić swój organizm do złego stanu, który będzie wymagał interwencji lekarskiej i wsparcia w postaci leczenia farmakologicznego. 

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Dom i ogród