Wiosna to czas, kiedy nasilają się objawy alergii wziewnych. Warto wiedzieć, że w domu można w skuteczny sposób walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach – zarówno tymi pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego.

Alergia – przyczyny, objawy, leczenie

Szerzące się alergie są wyzwaniem dla współczesnego człowieka i jednocześnie najpowszechniejszą chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że liczba osób cierpiących na objawy uczulenia co 15-20 lat podwaja się. Nieleczona alergia może prowadzić do poważniejszych chorób typu astma. Przyczynami uczuleń najczęściej są pyłki roślin, kurz oraz sierść zwierząt. Alergie wziewne zazwyczaj objawiają się podobnie jak infekcje lub przeziębienia. Ekspozycja na alergeny może wywoływać od łagodnych objawów typu wodnisty katar, kichanie czy swędzący nos, po częste i trudne do leczenia infekcje dróg oddechowych, męczący kaszel, duszności czy zapalenia spojówek.

Alergie można łagodzić poprzez przyjmowanie leków lub odczulanie. Warto także tak zorganizować życie, aby jak najmniej wystawiać organizm na działanie czynników uczulających. Dlatego też alergikom zaleca się jak najczęstsze przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych. Warto jednak zastosować w nich systemy przyczyniające się do oczyszczania powietrza z zawieszonych w nim zanieczyszczeń. Tu doskonale sprawdzają się klimatyzatory.

Klimatyzacja w domu – skuteczny sposób na eliminację alergenów

Klimatyzacja pokojowa jest coraz powszechniej stosowanym systemem w domach i mieszkaniach. Zazwyczaj mieszkańcy decydują się na nią z powodu funkcji chłodzenia, która zapewnia optymalne warunki termiczne we wnętrzach w okresie letnim. Jednakże klimatyzatory to także urządzenia skutecznie oczyszczające powietrze. Zastosowane w nich systemy wielopoziomowej filtracji eliminują bakterie, wirusy, zarodniki pleśni, a także pyłki roślin oraz roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Bardziej zaawansowane klimatyzatory domowe zapewniają eliminację pyłów zawieszonych typu PM10 a nawet PM2,5 oraz zapachów.  Niektóre urządzenia wyposażono także w funkcję jonizacji, która podnosi skuteczność neutralizacji wszelkich substancji znajdujących się w powietrzu.

Zatem jaki klimatyzator do domu wybrać? Warto posiłkować się tu przykładem jednego z najnowszych produktów marki Toshiba, jakim jest klimatyzator domowy HAORI. Urządzenie oczyszcza powietrze z drobnoustrojów i alergenów. Dodatkowo posiada funkcję ULTRA PURE, która pozwala na eliminację do 95% najmniejszych pyłów zawieszonych znajdujących się w smogu czyli cząsteczek PM2,5. Ten klimatyzator pokojowy wyposażono w jonizator plazmowy wytwarzający ozon o działaniu bakterio-, wiruso- i grzybobójczym. Znaczenie dla długookresowej sprawności w zakresie oczyszczania powietrza w pomieszczeniu mają nie tylko filtry i system jonizacji, ale także budowa urządzenia. W HAORI zastosowano tacę ociekową, która jest łatwa do czyszczenia oraz wymiennik MAGIC COIL wyposażony w funkcję samooczyszczania.

Dla komfortu oddychania znaczenie ma także stopień wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że klimatyzacja domowa osusza powietrze w obsługiwanym pomieszczeniu do optymalnego poziomu 40-60%. Ta funkcja pożądana jest w wielu domach i mieszkaniach, gdzie poziom zawartej w powietrzu wilgoci utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie.

Skutecznym sposobem na zapewnienie dostępu świeżego powietrza jest systematyczne wietrzenie pomieszczeń. Zużyte, bogate w dwutlenek węgla powietrze negatywnie wpływa na koncentrację, może powodować złe samopoczucie, bóle głowy, niski poziom regeneracji organizmu. W przypadku alergików wietrzenie pomieszczeń ma jednak swoją negatywną stronę – wraz z dostępem tlenu zwiększa się również zawartość alergenów w pomieszczeniu, co w efekcie powoduje zwiększone reakcje uczuleniowe. Wykorzystując klimatyzację alergicy bez obaw mogą wietrzyć pomieszczenia nawet w słoneczne i wietrzne dni, kiedy to natężenie pyłków roślin jest największe. Odpowiednio dobrany klimatyzator domowy skutecznie wyeliminuje drażniące cząsteczki z powietrza.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Dom i ogród