Dlaczego lepiej kupić mieszkanie niż wynajmować?
Wiele osób boryka się z dylematem: czy kupić mieszkanie na własność, czy może lepiej zdecydować się na najem. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. W tym artykule przedstawiamy zalety zakupu mieszkania na własność. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok?
Lepiej kupić mieszkanie czy wynajmować?
Kupując mieszkanie na własność, możesz spełnić marzenie o własnych czterech kątach. To Ty wybierasz najdogodniejszą lokalizację i rozkład oraz decydujesz o tym, jak zostanie ono urządzone. Daje to ogromne poczucie komfortu, zwłaszcza jeśli mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.
Tymczasem wynajmując mieszkanie, jesteś niejako na łasce właściciela. Chociaż prawo chroni interesy lokatorów – zabezpiecza m.in. przed ich wyrzuceniem na bruk – zdarzenia, takie jak próby przejęcia kaucji, kłótnie za rzekomo wyrządzone szkody, nachodzenie bez zapowiedzi czy też nagłe podwyżki czynszu, wciąż mają miejsce. Kupując mieszkanie na własność, możesz więc uniknąć wielu nieprzyjemności.
Co więcej, zakup mieszkania to dobra inwestycja na przyszłość. Jak pokazują dane historyczne, wartości nieruchomości systematycznie rosną. Jeśli za kilkadziesiąt lat zechcesz spieniężyć lokum, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz korzystną ofertę. Własne mieszkanie można również w przyszłości pozostawić w spadku dzieciom lub wnukom, co ułatwi im start w dorosłość.
Wynajem czy mieszkanie na kredyt?
Ceny nieruchomości w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, bywają zawrotne. Wiele osób staje więc przed dylematem: najem albo spłata kredytu hipotecznego. Bez wsparcia finansowego banku nie stać ich bowiem na zakup własnego mieszkania. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby.
Jeśli czynsz najmu i rata kredytu są na podobnej wysokości, wówczas hipoteka to dobre rozwiązanie. Każde spłacone zobowiązanie jest bowiem cegiełką na rzecz budowy własnego majątku. Jeśli wszystko przebiegnie po Twojej myśli, w ostateczności otrzymasz mieszkanie na własność. Wynajmując lokum, jedynie napychasz kieszeń właścicielowi.
Kredyt hipoteczny można również traktować jako swego rodzaju program oszczędnościowy. Jak zostało wspomniane, każda spłacona rata powiększa majątek własny kredytobiorcy. Przymus spłaty zobowiązania sprawia, że pieniądze trafiają na konkretny cel – własne mieszkanie, a nie są trwonione na bieżącą konsumpcję.
Mieszkanie na własność a procedura odwróconego kredytu
Własne mieszkanie pozwala również w przyszłości skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego. Co to takiego? Mówiąc najprościej, jest to sprzedaż nieruchomości bankowi. Bank wypłaca właścicielowi lokum określoną kwotę (równą wartości rynkowej mieszkania), przejmując po jego śmierci pełnię praw właścicielskich. Co ważne, senior może mieszkać w „sprzedanym” bankowi lokum aż do końca życia, a jego spadkobiercy mogą przejąć mieszkanie, o ile spłacą zadłużenie.
Odwrócony kredyt hipoteczny to kusząca perspektywa. Warto jednak pamiętać, że nadal jest to produkt nowy na polskim rynku. W związku z tym oferta banków nie jest specjalnie rozbudowana. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wypłacane w przyszłości świadczenia emerytalne mogą nie pokrywać zapotrzebowania seniorów, spodziewać należy się wzrostu zainteresowania odwróconym kredytem hipotecznym.
Już teraz seniorzy otrzymują dość niskie świadczenia emerytalne, a zbliżający się kryzys demograficzny, który nadwyręża system emerytalny, może doprowadzić, że w przyszłości będą one nawet niższe (relatywnie). Ofertę banków pomogłyby rozszerzyć także sprecyzowanie zapisów prawa dotyczących odwróconych kredytów hipotecznych.
Zakup mieszkania na własność ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że w Polsce tak wiele osób decyduje się na ten krok. Duży wybór nieruchomości może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Mieszkania na sprzedaż oferują bowiem i deweloperzy, i osoby prywatne. Warto więc sprecyzować swoje oczekiwania i ustalić maksymalny budżet. Pozwoli to znaleźć idealne lokum.
Źródło: Sławbud – deweloper Łomianki