Map global logistics partnership connection of Container Cargo freight ship for Logistics Import Export background

Przewóz towarów na znaczne odległości stanowi nie lada wyzwanie. Żeby ładunek trafił w ręce odbiorcy, często konieczne bywa skorzystanie z różnych rodzajów transportu. Niestety próby samodzielnej organizacji przewozów multimodalnych, bo tak się one fachowo nazywają, mogą zakończyć się dla przedsiębiorcy fiaskiem. Zadanie to lepiej powierzyć więc specjalistom, którzy świadczą usługi spedycji multimodalnej. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok? Jakie działania obejmuje spedycja multimodalna?

Spedycja multimedialna – co to? Kiedy występuje? Główne zalety

Dynamiczny rozwój handlu międzynarodowego sprawił, że przedsiębiorcy coraz aktywniej poszukują sposobów pozwalających im na tani, szybki i bezpieczny przewóz ładunków na znaczne odległości. Ze swoimi towarami chcą bowiem docierać nawet w najdalsze zakątki globu. Dzięki spedycji multimodalnej mają na to szansę. Czym właściwie ona jest?

Jak każda spedycja, także i multimodalna obejmuje szereg działań, które ostatecznie mają doprowadzić do przetransportowania ładunku z punktu A do punktu B, z tą jednak różnicą, że aby tego dokonać, podczas przewozu towarów wykorzystuje się nie jeden, a co najmniej dwa rodzaje transportu – jest to tzw. transport multimodalny. Obecnie to właśnie w ten sposób realizuje się dużą część przewozów międzykontynentalnych. W ich przypadku trudno bowiem przewieźć ładunek wyłącznie drogą kolejową, lotniczą, drogową lub morską.

W ramach spedycji multimedialnej organizuje się m.in. transporty:

  •       kolejowo-morskie,
  •       samochodowo-lotnicze,
  •       samochodowo-morskie,
  •       samochodowo-kolejowe,
  •       samochodowo-kolejowo-morskie,
  •       samochodowo-kolejowo-lotnicze.

Podstawowe zalety spedycji multimedialnej

Spedycja multimodalna cieszy się wśród przedsiębiorców sporym zainteresowaniem. Jej głównym atutem jest minimum formalności. Transport multimodalny odbywa się bowiem na podstawie jednego dokumentu przewozowego, a także jednej opłaty – jest więc korzystny dla zleceniodawcy także pod względem finansowym.

Co więcej, cały proces jest nadzorowany przez jeden podmiot – profesjonalną firmę spedycyjną. Zajmuje się ona wszelkimi szczegółami transportu. Nie tylko opracowuje optymalną trasę i załatwia wszelkie formalności, ale również organizuje przeładunek i ubezpiecza przewożony towar. Dobiera również rodzaje transportu, tak aby spełniały wymagania zleceniodawcy.

Ścisłe dostosowanie szczegółów przewozu do potrzeb klienta to domena wyspecjalizowanych firm spedycyjnych. Powierzając swoje towary profesjonalistom, zyskasz pewność, że terminowo i bezpiecznie dotrą one we wskazane miejsce, a sam transport nie przekroczy ustalonego wcześniej budżetu.

Spedycja multimedialna – jakie jeszcze ma atuty?

Uproszczone procedury oraz niższe koszty nie są jedynymi atutami spedycji multimodalnej. Wśród jej zalet wymienia się także to, że umożliwia jednoczesny przewóz dużych ilości towaru. Dzięki wykorzystaniu różnych środków transportu pozwala dostarczyć ładunek w możliwie jak najkrótszym terminie. Optymalizacja czasu dostawy nie tylko zmniejsza koszty przedsięwzięcia, ale również pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa wśród klientów. Nic więc dziwnego, że przy wyborze firmy spedycyjnej przedsiębiorcy zwracają uwagę na szybkość wykonywanych transportów.

Co więcej, spedycja multimodalna – mimo że polega na organizacji przewozów różnymi środkami transportu – zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa towarów. Jest to zasługą zastosowania jednostek ładunkowych (np. kontenerów, specjalistycznych pojemników, wymiennych nadwozi). Podczas zamiany jednego środka transportu na drugi przeładowywana jest cała jednostka, a nie poszczególne towary, co ogranicza ryzyko ich uszkodzenia.

W Polsce popularność transportów multimodalnych (a co za tym idzie także spedycji multimodalnej) dynamicznie rośnie. Związane jest to m.in. z ideą budowy i rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku, co ma umożliwić sprawny przewóz ładunków z i do Chin.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Biznes