basen-nauka-plywania

Męczą Cię silne bóle kręgosłupa? Jeśli tak: zapewne jak najszybciej chciałbyś pozbyć się tego okropnego uczucia. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że lek na Twoją dolegliwość znajduje się na wyciągnięcie ręki? Jest nim basen. Jak jednak powinieneś pływać, aby pożegnać się z uporczywym bólem?

Dlaczego basen pomaga na ból kręgosłupa?

Pływanie uchodzi za najzdrowszy sport, jaki możesz uprawiać. Angażuje on praktycznie wszystkie partie mięśniowe oraz stawy. Dodatkowo nie musisz mieć skomplikowanego planu treningowego, aby efektywnie ćwiczyć cały swój organizm na basenie.

Dlaczego jednak regularne uczęszczanie na basen pomoże Ci z bólem kręgosłupa?

Na odpowiedź składa się wiele czynników. Nie zamierzamy jednak w tym momencie zamieniać tego tekstu na wpis fizjoterapeutyczny. W bardzo dużym skrócie: woda jest w stanie odciążyć stawy oraz pozytywnie wpływa na przepracowane mięśnie szkieletowe.

Czy wiedziałeś, że każda technika pływania wywołuje inne efekty wobec kręgosłupa?

Technika pływania kraulem

Kraul jest najpopularniejszym stylem pływania. Jest prosty w nauce i nie męczy organizmu tak szybko, jak pozostałe. Kraul najbardziej rozluźnia mięśnie lędźwiowe, grzbietu, oraz karku.

Styl ten jednak nie powinien być praktykowany przez wszystkich. Nie jest on wskazany dla osób, które posiadają silne wady zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Pływanie na grzbiecie

Pływanie na grzbiecie jest prawdopodobnie drugim najpopularniejszym stylem. Na grzbiecie pływa się przyjemnie, choć nieco wolniej niż w przypadku innych technik. Jest to jednak doskonały sposób na ból kręgosłupa, który poleca wielu rehabilitantów.

Jeśli będziesz regularnie pływał na grzbiecie, bardzo szybko będziesz mógł odczuć ulgę w okolicach szyi oraz karku. Nie bez znaczenia pozostaną również mięśnie ramion oraz klatki piersiowej.

Dużym atutem pływania na grzbiecie jest to, że nie ma wobec niego żadnych większych przeciwwskazań. Przed rozpoczęciem treningu zawsze powinieneś jednak skonsultować się ze specjalistą!

Pływanie żabką

Ostatnia technika pływacka, jaką dziś omówimy, jest żabka. Jest to styl, którego bardzo łatwo jest się nauczyć, jednak równie łatwo jest popełniać proste błędy.

Pamiętaj, że podczas pływania żabką należy pracować głową (powinna naprzemiennie znajdywać się pod wodą i nad nią). Należy także wykonywać spokojne ruchy w okolicach stawów kolan oraz łokci – zbyt energiczne posunięcia mogą spowodować więcej szkód, niż pożytku.

Styl ten nie jest wskazany między innymi dla osób, które zmagają się ze zmianami w okolicach szyi.

Szkoła pływania – wybierz styl dla siebie!

Jeśli nie jesteś wprawionym pływakiem, to prawdopodobnie ciężko jest zdecydować Ci, który styl będzie najlepszy. Na całe szczęście z pomocą przybywają szkoły pływania.

Nawet, jeśli nie cierpisz na chroniczne bóle kręgosłupa, to warto zapisać się do takiego ośrodka. Pamiętaj, że regularne pływanie na basenie przyniesie Ci w przyszłości dużą ilość benefitów – nawet, jeśli nie potrzebujesz ich w tym momencie!

Bez znaczenia jest również Twój wiek – istnieją profesjonalne szkoły pływania zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.

Zadbaj zatem o swoje zdrowie i już w tym momencie zapisz się na lekcje pływania!

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Lifestyle