Długie kąpiele, relaksujące prysznice i wieczorne SPA po ciężkim dniu pracy… cena relaksu nie musi być aż tak wysoka. Łazienka to miejsce wymagające szczególnej dbałości o czystość i estetykę. Meble łazienkowe wymagają większej troski niż szafy i regały umieszczone w salonie czy w sypialni. Co możesz zrobić, żeby zachować oryginalny wygląd mebli do łazienki i cieszyć się nim przez długie lata? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

  • Zadbaj o odpowiednią wentylację łazienki

Para wodna, wysoka wilgotność i temperatura powietrza wpływają na kondycję mebli i całego pomieszczenia. Meble w łazience narażone na działanie domowych “czynników atmosferycznych” mogą się rozklejać i pęcznieć, zwłaszcza w warunkach nadmiernej wilgotności. Podczas planowania remontu lub organizacji nowej łazienki, uwzględnij instalację efektywnego systemu wentylacji. Jeśli nie masz takiej możliwości, dbaj o jej regularne wietrzenie oraz utrzymuj stabilną temperaturę powietrza. Brak działającej wentylacji sprawia, że cząsteczki parującej wody osadzają się w strukturze ściany, co powoduje rozwój drobnoustrojów, a w skrajnych przypadkach nawet osłabienie konstrukcji muru. 

  • Nie narażaj mebli w łazience na długotrwały kontakt z wodą

Nawet najbardziej ostrożnym osobom zdarza się wylać wodę na podłogę lub powierzchnię blatów. Podobnie, jak w przypadku pary wodnej, szafki łazienkowe wystawione na bezpośredni kontakt z cieczą mogą pękać i pęcznieć. Materiały wykorzystywane do wykonania mebli do łazienek od dobrych producentów cechują się solidną jakością. Pamiętajmy, jednak, że nie ma przedmiotów niezniszczalnych. Jeśli wylejesz płyn (woda, chemia do czyszczenia, tonik, perfumy, itp.) na powierzchnię mebla, natychmiast użyj miękkiej szmatki do zebrania go i wytrzyj do sucha. Podczas projektowania wnętrza zadbaj o to, żeby meble łazienkowe nie stykały się bezpośrednio z miejscami, w których może zbierać się wilgoć lub woda. Dzięki temu wydłużysz ich żywotność o co najmniej kilka lat.

  • Uważaj na zadrapania i uszkodzenia powierzchni mebli łazienkowych

Łazienka to nie tylko przestrzeń wypoczynku – każdy z nas zna szybkie mycie zębów przed wyjściem do pracy oraz na przykład paniczne zbieranie kosmetyków do torebki. Byle zdążyć na autobus! W tym pośpiechu bardzo często zapominamy o możliwości przypadkowego uszkodzenia powierzchni mebli łazienkowych. Im więcej zadrapań oraz rys, tym większe prawdopodobieństwo wchłaniania wilgoci przez mebel, co z kolei może prowadzić do kolejnych pęknięć w jego strukturze. Podczas codziennych aktywności uważaj na to, żeby nie uszkodzić powierzchni swoich mebli łazienkowych. W końcu, gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy!

  • Stosuj z umiarem środki czyszczące do mebli w łazience

Większość mebli do łazienek wyprodukowano przy wykorzystaniu płyty MDF lub płyty laminowanej. Każda szafka w łazience może być narażona nie tylko na uszkodzenia i zarysowania, ale też działanie alkoholi i moczników. Silne detergenty do czyszczenia używaj do mycia armatury, a meble w łazience czyść delikatnymi środkami do sprzątania powierzchni. Pamiętaj, aby nie stosować preparatów do mycia frontów i blatów bezpośrednio na strukturę mebla. Podczas sprzątania nałóż detergent na miękką ściereczkę (np. z mikrofibry), przetrzyj nią powierzchnię szafki łazienkowej, a następnie wytrzyj do sucha inną ścierką. Unikaj stosowania preparatów na bazie alkoholu, o właściwościach rozpuszczalnych, ściernych oraz wybielających, ponieważ te mogą zniszczyć strukturę frontów oraz blatów.

  • Sprzątaj regularnie powierzchnię blatów i frontów szafek łazienkowych

Ostatnim, ale wciąż niezwykle ważnym sposobem, jest… regularne sprzątanie! Wyobraź sobie, że para wodna unosząca się po każdej kąpieli, miesza się z kurzem i osadza na meblach w łazience i sprzętach. Im większa powłoka z tej mieszanki, tym gorzej dla wyposażenia. Regularne sprzątanie pozwala utrzymać porządek w łazience, a także wydłuża żywotność szafek łazienkowych, regałów i półek na ręczniki lub kosmetyki. Pamiętaj, aby robić to umiejętnie – nie zapominaj o stosowaniu miękkich ścierek oraz łagodnych detergentów. Dzięki temu Twój zestaw mebli łazienkowych zachowa żywotność i dobry wygląd na długie lata.

O kondycję mebli łazienkowych możesz zadbać, wybierając dobre i sprawdzone źródło. Jeśli szukasz wyposażenia do swojego domu, wybierz dobre meble łazienkowe od zaufanego, polskiego producenta mebli. Gwarancja solidnej jakości to klucz do zadowolenia!

Źródło: Stolkar – producent szafek łazienkowych

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Dom i ogród