Dozowniki-tlenu-w-szpitalu

Dozownik tlenu, zwany również przepływomierzem. Są one często spotykane w salach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii i innych miejscach, w których leczy się problemy z oddychaniem pacjenta. Urządzenia te służą do dostarczania pacjentom wysokiego stężenia tlenu, co jest niezbędne dla ich zdrowia. Zbiornik zwykle posiada regulator, który kontroluje przepływ powietrza ze zbiornika do pacjenta. Pomaga to kontrolować ilość tlenu, jaką pacjent otrzymuje w danym momencie i ułatwia dostosowanie tej ilości w razie potrzeby.

Dozowniki tlenu w tlenoterapii 

Wiele osób wie, czym jest tlenoterapia, ale bardzo niewiele osób wie, jak ważna jest. Terapia tlenowa to proces, w którym tlen jest dostarczany do organizmu przez maskę lub kaniulę nosową. Ten rodzaj leczenia okazał się skuteczny w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), a także chorób sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca. Korzyści płynące z tego typu leczenia obejmują poprawę jakości życia pacjentów z chorobami układu oddechowego oraz zmniejszoną liczbę hospitalizacji pacjentów z chorobami układu krążenia. Zmniejsza to również ryzyko infekcji u pacjentów z niedoborami odporności, ponieważ eliminuje potrzebę linii IV, która może potencjalnie wprowadzić bakterie do organizmu.

Dozowniki tlenu w szpitalu – do czego służy? 

Dozowniki tlenu służą do sztucznego oddychania pacjentom cierpiącym na niewydolność oddechową spowodowaną różnymi chorobami, takimi jak zapalenie płuc, zatorowość płucna i astma. Gdy organizm pacjenta nie ma wystarczającej ilości tlenu do prawidłowego funkcjonowania, lekarz może potrzebować aparatu tlenowego, aby pomóc pacjentom oddychać. Czasami stosuje się go u osób, które przeszły operację płuc z powodu zawału serca lub udaru mózgu. Pomaga im również prawidłowo oddychać, dopóki nie wyzdrowieją. Dozownik tlenu jest używany, gdy ktoś ma trudności z oddychaniem podczas snu w nocy. Ten stan nazywa się bezdechem sennym i powoduje, że pacjent kilka razy w ciągu nocy przestaje oddychać podczas snu. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli dana osoba nie otrzyma tlenu.  Aparat tlenowy w szpitalu może być również używany u pacjentów z bardzo niskim ciśnieniem krwi.

Jakie są właściwości dozowników z tlenem?

Dozowniki tlenu zostały zaprojektowane specjalnie do celów medycznych i nie zawierają żadnych chemikaliów ani innych substancji z wyjątkiem tlenu. Są one używane wyłącznie do celów medycznych i nigdy nie są używane w sytuacjach osobistych ani w żadnych innych przypadkach. Konstrukcja butli jest wykonana z grubego żelaza, aby uniknąć wycieków gazu lub pęknięć podczas transportu lub przechowywania. Dozowniki mają wysokie ciśnienie, dzięki czemu lekarze mogą natychmiast zapewnić tlen pacjentom.

Terapię tlenową można realizować na kilka sposobów:

  • Przez kaniulę nosową (mała rurka umieszczona pod nosem).
  • Przez maskę na twarz (umieszczoną na nosie i ustach).
  • Za pomocą tracheostomii (chirurgiczny otwór na szyi).

źródło: Inmed.pl

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.