We współczesnym biznesie nie da się budować przewagi konkurencyjnej, nie korzystając z nowych technologii. Nic więc dziwnego, że eksperci IT są tak rozchwytywani. Nie zawsze jednak trzeba zatrudniać pracownika na stale, by mieć dostęp do jego wiedzy i umiejętności, o czym przekonuje outsourcing specjalistów IT. Na czym on polega? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Outsourcing specjalistów IT – na czym polega? Kiedy warto?

Outsourcing specjalistów IT staje się coraz powszechniejszą praktyką wśród przedsiębiorców. Świadczony jest on przez wyspecjalizowane podmioty (agencje rekrutacyjne, agencje pracy tymczasowej) i z perspektywy klienta polega on na wynajmie ekspertów IT. Zewnętrzna firma rekrutuje pracowników i oddelegowuje ich do pracy na rzecz zleceniodawcy. Podmiot zazwyczaj zajmuje się nie tylko rekrutacją i selekcją kandydatów, ale również prowadzi dokumentację pracowniczą czy też zarządza płacami.

Kiedy outsourcing specjalistów IT to dobry pomysł?

  1. Gdy szukasz eksperta IT o konkretnych kompetencjach i na określony czas.
  2. Gdy potrzebujesz uzupełnić zespół, jednak nie chcesz tworzyć nowego stanowiska pracy, ani rozbudowywać struktury firmy.
  3. Gdy chcesz zminimalizować koszty związane z rekrutacją, zatrudnieniem i szkoleniem pracowników.
  4. Gdy chcesz skupić się na filarach działalności, a obszar IT pozostawić w rękach ekspertów z zewnątrz.
  5. Gdy z powodu długoterminowej nieobecności chcesz zastąpić dotychczasowego pracownika innym o tożsamych kompetencjach.
  6. Gdy szukasz świeżego spojrzenia na projekt.

Outsourcing ekspertów IT okazuje się świetnym rozwiązaniem biznesowym w wielu przypadkach. Pozwala powiększyć dotychczasowy zespół i zyskać pracowników o unikalnych kompetencjach, a jednocześnie zapewnia pełnię kontroli nad realizowanymi przez nich zadaniami. To gwarancja efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich.

Outsourcing ekspertów IT – dlaczego warto?

Outsourcing specjalistów IT zyskuje na popularności. Jednym z jego największych atutów jest elastyczność. Możesz wybierać spośród wielu specjalistów o różnych kompetencjach i wynajmować ich na okres, który najbardziej Ci odpowiada. Eksperci mogą pracować zarówno zdalnie, jak i w siedzibie Twojej firmy.

Decydując się na outsourcing specjalistów IT, zapewniasz firmie ciągłość działania. W razie długoterminowej nieobecności wynajęty ekspert może z powodzeniem zastąpić dotychczasowego pracownika. Co więcej, nowa osoba wnosi do organizacji świeże spojrzenie. Nie tylko więc pełni funkcję zastępczą, ale również jest w stanie rozwinąć projekt.

Outsourcing ekspertów IT pozwala uniknąć kosztów związanych z rekrutacją, onboardingiem i szkoleniem nowego pracownika. Jedyne, co musisz zrobić, to dobrze zdefiniować swoje potrzeby, co pozwoli na dobór dobrze dopasowanego do nich eksperta. Co więcej, firmy oferujące outsourcing specjalistów IT najczęściej oferują przejrzyste zasady rozliczeń. Dzięki temu możesz z góry określić, ile będzie Cię kosztować wynajęcie pracownika o określonych kompetencjach. Transparentność kosztów to istotna kwestia, zwłaszcza jeśli masz napięty budżet.

Outsourcing specjalistów IT – jaką agencję rekrutacyjną wybrać?

Jednymi z podmiotów, które świadczą usługi outsourcingu specjalistów IT, są agencje rekrutacyjne. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, by wybrać rzetelnego partnera? Istotna jest przede wszystkim duża baza wykwalifikowanych specjalistów IT. Ułatwia to poszukiwania eksperta dostosowanego do wymagań stawianych przez przedsiębiorcę.

Przyjrzeć należy się również procesowi współpracy. Powinien być transparentny i wolny od ukrytych kosztów. O jego szczegóły warto pytać jeszcze przed rozpoczęciem współpracy, a w razie niejasności prosić o wyjaśnienia. Zapewni to owocną współpracę. Warto również sprawdzić, czy agencja rekrutacyjna dysponuje doświadczeniem oraz wyspecjalizowanym zespołem rekrutacyjnym. To on będzie bowiem odpowiadać za znalezienie odpowiedniego kandydata. Żeby pracownik wpisał się w organizację, musi być dopasowany zarówno pod względem umiejętności, jak i charakteru.

Źródło: Praca IT – TeamQuest

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Biznes