Warehouse worker checking his list on clipboard in a large warehouse

Spojrzenie z zewnątrz na procesy logistyczne może przynieść przedsiębiorstwu wiele wymiernych korzyści. Czasem bowiem trudno na własną rękę ocenić, czy wszystko funkcjonuje tak, jak trzeba. Z pomocą przychodzi audyt procesów logistycznych. Na czym on polega? Jaki podmiot może go przeprowadzić? Czy warto zdecydować się na ten krok?

Co to jest audyt procesów logistycznych? Na czym polega?

Niewłaściwie zaprojektowane, wdrożone lub skoordynowane procesy logistyczne mogą być poważnym źródłem strat dla przedsiębiorstwa. Zazwyczaj generują dodatkowe koszty oraz ograniczają płynność i efektywność podejmowanych działań. W skrajnym przypadku mogą całkowicie uniemożliwić prowadzenie biznesu. Na szczęście, da się temu zapobiec. W jaki sposób? Przeprowadzając audyt procesów logistycznych. Co to takiego? Na czym on polega?

Audyt procesów logistycznych pozwala spojrzeć z zewnątrz na mechanizmy działania firmy w obszarze logistyki. Nie tylko przedstawia to, jak organizacji funkcjonuje w danym momencie, ale również dostarcza użytecznych wskazówek. Z dokumentu przedsiębiorca dowiaduje się, jakie zmiany należy wdrożyć, by usprawnić procesy logistyczne i obniżyć ich koszty.

Audyt procesów logistycznych przeprowadza profesjonalnej firma logistyczna. Prześwietla ona funkcjonowanie przedsiębiorstwa według określonych kryteriów, co pozwala wypunktować wszystkie obszary wymagające poprawy. Bywa, że modyfikacja danego procesu logistycznego jest nieopłacalna i konieczne jest zaprojektowanie go od nowa. Również i w tym aspekcie można liczyć na wsparcie zewnętrznego podmiotu.

Audyt procesów logistycznych – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Projektowanie procesów logistycznych to wymagające zadanie. Specjaliści, którzy zajmują się tym, muszą dobrze znać firmę oraz specyfikę prowadzonej działalności. Niestety, kiedy pojawia się problem, nawet najlepszym pracowników trudno wznieść się ponad to, co stworzyli. To charakterystyczna skłonność, której można jednak przeciwdziałać. Celowi temu służy właśnie audyt procesów logistycznych, który pozwala on „świeżym okiem” ocenić działanie firmy w obszarze logistyki.

Profesjonalnie przeprowadzony audyt logistyczny jest skuteczny, gdyż uwzględnia szerszą perspektywę. Może być źródłem wielu korzyści dla przedsiębiorstwa. Zazwyczaj:

  •       obniża koszty realizacji zamówień i obsługi klienta,
  •       poprawia terminowość dostaw,
  •       racjonalizuje wykorzystanie powierzchni magazynowej,
  •       optymalizuje transport.

Audyt procesów logistycznych może również pozytywnie wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Usprawnienie realizacji dostaw zawsze bowiem wiąże się ze zwiększeniem zadowolenia wśród klientów, a dobre opinie o producencie zachęcają innych klientów do zakupów.

Co więcej, dzięki audytowi procesów logistycznych można wprowadzić do firmy nowe technologie, które usprawnią i zwiększą efektywność podejmowanych działań. Dokument pozwala również ustanowić normy jakości, do których należy dążyć. Pozwala to na stałe doskonalenie procesów logistycznych. Audyt może również usprawnić podejmowanie decyzji strategicznych.

Audyt procesów logistycznych a dynamicznie zmieniające się środowisko biznesowe

Procesy i projekty logistyczne wymagają systematycznych rewizji. W przeciwnym razie podejmowane w ich ramach działania mogą nie nadążać za zmianami rynkowymi. Tymczasem współcześni klienci oczekują od przedsiębiorstw szybkiej reakcji na trendy. Bez sprawnie funkcjonującego łańcucha dostaw trudno zaspokoić wymagania konsumentów, a tym samym odnieść sukces.

Dlatego audyt procesów logistycznych warto wykonywać systematycznie, a nie dopiero wtedy, gdy niewielki drobiazg urasta do rangi problemu, który przeszkadza w normalnym działaniu przedsiębiorstwa. Audyt usprawnia funkcjonowanie firmy i sprawia, że może ona lepiej sprostać dynamicznie zmieniającemu się środowisku biznesowemu i rosnącej konkurencji.

Wbrew pozorom nawet niewielkie usprawnienia mogą przynieść spektakularne efekty. Dlatego nie warto zwlekać z przeprowadzeniem audytu procesów logistycznych.

Źródło: TOPLOGISTIC – korespondencja masowa

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Biznes