part of medical ultrasonograhty machine in hospital at day time

Popularne od wielu lat badanie USG Dopplera dotyczy nie tylko tętnic i żył kończyn dolnych, ale często również układu krwionośnego zlokalizowanego w okolicach szyi i kręgów. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w celu oszacowania stopnia zwężenia tętnic, które mogą być głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu.

Dlaczego warto wykonywać USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych?

Osoby obarczone dziedziczną skłonnością do chorób naczyń krwionośnych, zawałów serca i udarów mózgu, a także pacjenci z zaawansowaną miażdżycą, powinni wykonywać USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych. To badanie przeprowadzane jest w celu zobrazowania, jaki jest stopień zwężenia naczyń krwionośnych. Dzięki niemu można podjąć decyzję o dalszym postępowaniu medycznym, leczeniu farmakologicznym, jak również przeprowadzeniu zabiegów inwazyjnych w postaci oczyszczania tętnic szyjnych i kręgowych z blaszek miażdżycowych. 

Warto pamiętać, że za zwężenie tętnic szyjnych i kręgowych odpowiedzialne jest systematyczne odkładanie się płytki miażdżycowej. Przypadłość może być uwarunkowana genetycznie, ale zazwyczaj jest konsekwencją nieprawidłowej diety, obfitującej w produkty wysokokaloryczne o dużej zawartości tłuszczów, głównie pochodzenia zwierzęcego. Dzięki USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych możliwe jest wczesne stwierdzenie procesu zwężenia tętnic tych naczyń krwionośnych, jak również profilaktyka zapobiegająca ryzyku udaru mózgu.

USG Dopplera ułatwia dostęp do tętnic szyjnych i kręgowych

Doppler USG tętnic szyjnych i kręgowych jest badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent leży na plecach, a lekarz wykonujący USG prosi o odchylenie głowy do tyłu, co ułatwia dostęp do tętnic szyjnych i kręgowych. To diagnostyka przeprowadzana przy pomocy małej głowicy, która jest pokrywana żelem. Lekarz, który wykonuje USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych po obu stronach szyi, ocenia stan tętnic. Obraz na bieżąco widoczny jest na ekranie aparatu ultrasonograficznego, co pozwala na dokładną ocenę powstałych zmian, w tym także tych patologicznych. 

Przeprowadzenie tego zabiegu jest wskazane przede wszystkim u osób, u których wykryto:

  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • zaawansowaną chorobę wieńcową i miażdżycową,
  • w celach profilaktycznych u osób obciążonych chorobami układu krążenia.  

USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych powinien być przeprowadzany w przypadku, gdy osoba cierpi na cukrzycę, ataki niedokrwienne, grozi jej zawał serca lub też pacjent ma epizody związane z częstymi bólami i zawrotami głowy. USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych może być przeprowadzony u osób cierpiących na uporczywe i długotrwałe migreny, u pacjentów, u których stwierdzono szmery nad tętnicami szyjnymi, a także u osób po usunięciu płytek miażdżycowych lub założeniu stentu. Badanie powinno być wykonane także u pacjentów mających wysoki cholesterol i tych, którzy doświadczyli urazów szyi lub kręgów.

Metoda zapobiegania groźnym schorzeniom – badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych

Bezbolesne oraz nieinwazyjne badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych jest podstawą do podjęcia dalszych działań zapobiegających rozwinięciu się poważnych chorób określanych mianem cywilizacyjnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o zaawansowaną miażdżycę, wysokie ciśnienie czy zmiany cukrzycowe powodujące uszkodzenie wielu narządów wewnętrznych. 

Doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest wskazany także u osób, które odczuwają niepokojące szumy. Pojawiają się one w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, gwałtownego pochylania się do przodu, a także wieczorem i w nocy. Mogą to być symptomy świadczące o zaburzeniach w prawidłowym przepływie krwi przez tętnice szyjne i kręgowe, spowodowanych zablokowaniem światła tętnicy szyjnej i kręgowej z powodu nagłego oderwania się blaszki miażdżycowej.

USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych jest badaniem, które można powtarzać wielokrotnie również u osób cierpiących na choroby przewlekłe. Mogą to być nawet zaawansowane schorzenia dotyczące układu krwionośnego serca, płuc i innych narządów wewnętrznych.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Lifestyle