audyt energetyczny na czym polega i kto powinien go wykonac
audyt energetyczny na czym polega i kto powinien go wykonac

Wiele przedsiębiorstw działających na rynku jest zobowiązanych do regularnego przeprowadzania tak zwanego audytu energetycznego. Wskazują na to aktualne przepisy (ustawa o efektywności energetycznej). Czego jednak on dotyczy i w jaki sposób przebiega? Na te, i inne, pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Co to jest audyt energetyczny? Kto musi go zlecić?

 Na początek podstawy. Audyt energetyczny to analiza wybranego obiektu, urządzenia bądź instalacji pod kątem zużycia energii elektrycznej. Jego celem jest jednak nie tylko zbadanie ilości wykorzystywanej energii, ale też przedstawienie sposobów na jej zmniejszenie, a więc uzyskanie jak największych oszczędności w tym zakresie.

W tym miejscu mała uwaga – audytu energetycznego nie należy mylić z audytem efektywności energetycznej. Są to dwie odmienne analizy. Jakie są między nimi różnice? Ta najważniejsze dotyczy tego, że audyt energetyczny jest obowiązkowy dla wszystkich dużych przedsiębiorstw. Wyjątkiem są tu firmy korzystające z systemów zarządzania środowiskowego lub zarządzania energią (pod warunkiem, że systemy te zostały sprawdzone za sprawą oddzielnego audytu).

Jeśli zaś chodzi o audyt efektywności energetycznej, nie jest on obowiązkowy, choć mogą go wymagać niektóre programy mające na celu dofinansowanie wybranych inwestycji.

Jak często trzeba przeprowadzać audyt energetyczny?

 Jednokrotne wykonanie audytu nie wystarczy. Przepisy jasno wskazują, że należy powtarzać go co 4 lata. Co więcej, firmy po realizacji niezbędnych badań muszą o tym fakcie poinformować Urząd Regulacji Energetyki, a także przedstawić raport z audytu.

Jakie są kary za niewykonanie audytu w terminie? Ich wysokość wynieść może nawet 5% przychodu z poprzedniego roku podatkowego, co samo w sobie powinno stanowić zachętę do spełnienia tego obowiązku.

Jak natomiast wygląda sprawa ze wskazanymi w raporcie zaleceniami dotyczącymi przedsięwzięć, które mogą obniżyć poziom zużycia energii? Przepisy nie nakładają obowiązku ich przeprowadzenia, dlatego ostateczna decyzja należy do samego przedsiębiorstwa.

Audyt energetyczny – najważniejsze korzyści

 Choć największą zaletą realizacji audytu energetycznego w firmie wydaje się możliwość uniknięcia wspomnianych kar finansowych, nie jest to jedyny powód, by się nim zainteresować.

  • Musisz wiedzieć, że wykonanie audytu jest często jednym z warunków uzyskania dofinansowania z licznych programów rządowych, na przykład takich jak Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego możesz uzyskać środki chociażby na budowę instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. A to nie wszystko! Wspomnieć trzeba jeszcze o pomocy udzielanej przez BGK, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego. Mowa tu zwłaszcza o tak zwanej premii remontowej lub termoizolacyjnej.
  • Skoro głównym celem audytu energetycznego jest znalezienie sposobu na oszczędność energii, warto wziąć sobie do serca zawarte w nim zalecenia. Nie tylko dlatego, że dzięki nim łatwiej o rozmaite dofinansowania, ale też ze względu na fakt, iż pozwalają one obniżyć rachunki za prąd. Nawet o kilkadziesiąt procent. A do tego dochodzi jeszcze jakże wizerunek „zielonej firmy”, dbającej o środowisko naturalne.
  • Omawiany audyt może być dobrym wstępem do ważnych inwestycji, a także próby zmiany sposobu myślenia zarówno kadry kierowniczej, jak i pracowników. Wszystko po to, aby z jednej strony zmniejszyć emisyjność i sprawniej wykorzystywać energię, a z drugiej zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę przyszłe zagrożenia związane z dostępem do energii.

 Oczywiście audyt przedsiębiorstwa wykonać muszą wyspecjalizowane podmioty, które dysponują niezbędnymi certyfikatami i sprzętem do przeprowadzenia wszelkich badań. Współpraca z właściwymi fachowcami to jeden z warunków skutecznej realizacji audytu, jak również przedstawienia właściwych wniosków i zaleceń, które pozwoliłyby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

źródło: EkoMeritum outsourcing środowiskowy

Twoja reakcja?

0
W porządku!
0
Dobre!
0
Cudowne!
0
Niepewny

You may also like

Comments are closed.

More in Biznes